آموزش دوره های حفظ

آموزش دوره های حفظ

حفظ ترتیبی کل قرآن کریم 

با توجه به تأکید و تشویق فراوان در روایات معصومین علیهم السلام و فرمایشات علما به ویژه مقام معظم رهبری بر امر حفظ قرآن، دوره #حفظ در سه مقطع کودک (چهارم تا ششم ابتدایی)، نوجوان (دوره متوسطه) و جوان (18 تا 45 سال) و در دو شیوه برنامه‏محور و استادمحور برگزار می‏شود. 

فراگیران این دوره‏ها در صورت انجام کامل و دقیق برنامه، خواهند توانست با اتکاء به حافظه، آیاتی را که حفظ نموده‏اند، زیبا و با رعایت قواعد تجوید تلاوت نمایند. همچنین با توجه به آموزش هم‏زمان مفاهیم، با محتوا و مفاهیم آیات آشنا می‏شوند و زمینه انس با قرآن و عمل به کلام روح‏بخش آن بیش از پیش برای ایشان فراهم می‏گردد.

دوره‏های برنامه‏محور شامل طرح‏های:

مشکات: دوره 4 ساله حفظ قرآن کریم که به صورت سه جلسه در هفته و در مدت 13 فصل آموزشی انجام می‏شود.

تبیان:  دوره 6 ساله حفظ قرآن کریم به صورت کلاس‏های دو تا سه جلسه در هفته و در مدت 17 فصل آموزشی برگزار می‏گردد. 

منهاج: برنامه حفظ ویژه شاغلان و محصلان که در طی سال تحصیلی فرصت و امکان کمتری برای حفظ دارند. این دوره به مدت 7 سال و در 21 فصل آموزشی برنامه‏ریزی شده است. تعداد جلسات آموزشی در هفته در ایام سال تحصیلی و تابستان متفاوت است.

مصباح: طرح ویژه حفظ که به مدت یک سال به صورت 6 جلسه در هفته و در مدت 4 فصل آموزشی برگزار می‏شود. شروع طرح از فصل تابستان و با حفظ حداقل 5 جزء به صورت آزمایشی است. شرط ورود به این طرح حفظ بودن حداقل 10 جزء قرآن و تأیید توانمندی متقاضی توسط استاد و کارشناس دوره است.

قابل ذکر است در همه این طرح‏ها 

1- شرط ورود به دوره‏های حفظ تسلط نسبی بر صحت قرائت قرآن است و قبولی در هر فصل آموزشی پیشنیاز دوره بعد می‏باشد.

2- حفظ به صورت پلکانی انجام می‏شود به این معنا که از میزان کم آغاز و به تدریج در طی فصل‏های آموزشی افزایش می‏یابد.

3- در پایان حفظ کل قرآن، یک فصل آموزشی به مرور و تثبیت محفوظات به صورت پرخوانی اختصاص دارد.

4- نمره قبولی جهت دریافت گواهینامه حداقل 15 از مجموع حسن حفظ، قرائت و ترجمه و مفاهیم ست.

دوره‏های استادمحور شامل طرح‏های

هدی: حفظ آزاد که میزان حفظ در آن بستگی به توانمندی و علاقه فراگیر توسط استاد برنامه‏ریزی می‏شود و محدودیتی در میزان حفظ ندارد. یک جلسه در هفته برگزار می‏شود و هر فراگیر به مدت 10 تا 15 دقیقه در کلاس حضور یافته، برنامه هفته قبل را به استاد تحویل می‏دهد و برنامه جدید را دریافت می‏کند. این طرح محدودیت سنی ندارد.

کوثر: تثبیت برای حافظان حداقل 20 جزء که در محفوظات خود دچار آسیب شده‏اند و نیاز به ترمیم و بازسازی دارند. کلاس‏ها 3 جلسه در هفته و در طی 3 فصل آموزشی برگزار می‏شود.

بینات: حلقه حافظان جهت مرور محفوظات و مفاهیم و آموزش حفظ موضوعی برای حافظان کل مسلط و به مدت یک تا سه جلسه در هفته برگزار می‏شود. 

حفظ موضوعی قرآن کریم

 

حفظ نهج البلاغه

کتاب شریف نهج‏البلاغه گنجینه‏ای بی‏پایان از سخنان گهربار امیرالمؤمنین علیه السلام است که بعد از قرآن کریم، بهترین و عظیم‏ترین اثر جاودانه‏ی اسلامی برای هدایت انسان، در مسیر تهذیب و خودسازی است. چنان‏که در کلام بزرگان و علمای دین به ویژه مقام معظم رهبری به توجه و فراگیری این کتاب شریف تأکید شده است. به همین جهت دوره حفظ نهج‏البلاغه برای مقطع سنی جوان (18 تا 45 سال)، در سه بخش حفظ حکمت‏ها، حفظ نامه‏ها و حفظ خطبه‏ها برگزار می‏شود.

این بخش‏های سه‏گانه مستقل از هم هستند و ورود به هر دوره منوط به سایر دوره‏ها نمی‏باشد. تعداد جلسات در هفته دو تا سه جلسه است و حفظ به صورت استادمحور و با برنامه‏ریزی استاد مطابق توانمندی فراگیران انجام می‏شود.

فراگیران این دوره‏ها در صورت انجام کامل و دقیق برنامه، خواهند توانست با اتکاء به حافظه، آنچه حفظ کرده‏اند به زیبایی ارائه نمایند و با توجه به آموزش هم‏زمان مفاهیم، با محتوا و مفاهیم این کتاب شریف آشنا ‏شوند و از برکات و آثار تربیتی آن بهره‏مند گردند.

پیشنیاز ورود به دوره، حفظ حداقل 5 جزء قرآن کریم و نمره قبولی برای صدور گواهینامه حداقل 15 است.

ثبت نام دوره‌ها

توصیه شده برای شما

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

۵
۵
۵
۶۰ ٪
۴
۰ ٪
۳
۰ ٪
۲
۰ ٪
۱
۰ ٪
پرهام صبوری
پرهام صبوری
۱۴۰۱-۰۶-۲۶ ۲۱:۳۰

برنامه عالی هست

مهدی
مهدی
۱۴۰۱-۰۶-۱۰ ۱۷:۱۳

عالی بود

علی محمد
علی محمد
۱۴۰۱-۰۴-۳۱ ۰۹:۵۹

عالى

علی محمد عبدالرضا
علی محمد عبدالرضا
۱۴۰۱-۰۴-۲۷ ۱۰:۵۶

ممتاز

سهیل واحدی
سهیل واحدی
۱۴۰۱-۰۳-۱۸ ۱۴:۳۸

به فرموده ی رهبرم و پیروی از ایشون دوست دارم که پسرم هم جز ۱۰ میلیون حافظ قرآن باشد.