مهارت‌های زندگی - جلسه سوم

مهارت‌های زندگی - استاد تراشیون

مهارت­های ارتباط کلامی 

1. خوب سخن گفتن. زن و شو­هر باید خوب با هم صحبت کنند.خوب سخن گفتن 2 پارامتر دارد:

  • لفظ زیبا داشتن. برای مثال ممکن است ما در هنگام دادن ماژیکمان به دیگری، از لفظ «بگیر» استفاده کنیم؛ این لفظ نه خوب و نه بد است و به معنی توهین کردن نیست. ممکن است ما در هنگام دادن ماژیک از لفظ «بفرما» استفاده کنیم؛ این لفظ از لفظ قبلی بهتر است یعنی ما لفظ را زیبا کرده­ایم.
  • لحن زیبا داشتن. برای مثال ما در هنگام دادن ماژیک به طرف مقابل با لحن زیبا به او می­گوییم «بفرمایید» یعنی علاوه بر لفظ زیبا، لحن را هم زیبا کرده­ایم. کارشناسان معتقد هستند که وقتی لحن زیبا می­شود «تأثیر کلام تا 40 درصد افزایش می­یابد» بنابراین زن و شوهر باید با همدیگر زیبا سخن بگویند.

در روایت آمده است که مرد باید با همسرش زیبا معاشرت کند. معاشرت زیبا به معنی زیبا سخن گفتن است زیرا نمی­شود با من بد صحبت کنند ولی من به آن­ها بگویم که معاشرت­شان زیبا است. در روایت دیگری آمده است که حضرت فرمودند: «یکی از ویژگی­های مردان این است که پاک­زبان است». یعنی در صحبت با دیگران و خانواده توهین نمی­کند. در روایت است که از بدبختی مردها سه چیز است: 1. حاکم ظالم داشته باشد. 2. همسایه­ی بد داشته باشد. 3. زن بددهن داشته باشد. 

اگر زن با دیگران خوب صحبت کند ولی نتواند با همسرش ارتباط کلامی خوبی داشته باشد و مرد هنگام صحبت کردن با او ناآرام باشد، مرد برای رسیدن به آرامش با زن دیگر ارتباط کلامی برقرار می­کند و با او دردودل و صحبت می­کند یعنی مرد به عنوان یک نیاز، جذب جای دیگری می­شود.

خانمی بعد از یک همایش خانوادگی در مورد حقوق خانواده می­گفت: "اخیراً متوجه شدم که همسرم با یک زن مطلقه ارتباط پیامکی و تلفنی دارد و در محیط کاری نیز با او ارتباط کلامی زیادی برقرار می­کند. این مسئله منجر به دعوا و قهر شد و در آخر هم نتوانستم مشکل را حل کنم". ما به مرد گفتیم که چه صحبتی برای گفتن دارد؟ مرد خطاب به زن گفت: "چندبار به تو گفتم همانطور که با برادرت صحبت می­کنی با من صحبت کن؟ چندبار گفتم که ای کاش همانطور که با مردهای غریبه صحبت می­کنی با من صحبت می­کردی؟" مرد اظهار می­کرد: "همسرم مانند کرگدن سفت و خشن است و بد حرف می­زند و وقتی با همسرم صحبت می­کنم، ناآرام هستم لذا ترجیح دادم که  برای رسیدن به آرامش، با آن زن ارتباط کلامی داشته باشم زیرا با صحبت و دردودل کردن با آن زن، آرام می­شوم". زمانی که زن نتواند ارتباط کلامی خوبی را با شوهرش برقرار کند، ممکن است مرد به عنوان یک نیاز، جذب جای دیگری شود. 

برخی خانم­ها می­گویند که نمی­دانند چرا همسرشان دوست دارد با مادرش صحبت کند؟ ما می­گوییم علتش این است که وقتی مرد کنار مادر می­نشنید، مادر قربان­صدقه­­­اش می­رود و او آرامش می­گیرد ولی وقتی مرد با شما صحبت می­کند منجر به دعوا می­شود بنابراین دوست دارد با او صحبت کند.

اصل: نتیجه­ی خوب سخن گفتن زن، آهن­ربا شدن زن است. 

برخی از زنان گلایه دارند که همسرشان یا در محل کارش است و یا در خانه جلوی تلویزیون می­نشیند و اگر پس از دعوا کردن با او، همسرشان کنارشان بنشیند، از حرف زدن با او و گوش کردن حرف او فرار می­کنند. دلیل این مسئله این است که مرد در کنار زن لذت نمی­برد. علت لذت نبردن مرد این است که در ارتباط کلامی باید یک فرآیند طی شود. 

فرمول ارتباط کلامی این است که در گام اول «جذابیت کلامی» که نتیجه­اش «جذب» می­شود، صورت بگیرد. یک زن موفق، زنی است که همسرش از هم­کلامی با او لذت ببرد و زن ناموق، زنی است که همسرش از همکلامی با او لذت نبرد. به تعبیر عامیانه زن باید قلق مرد در دستش باشد و براساس آن قلق و فرمول صحبت کند. گام دوم بعد از جذابیت کلامی این است که «ارتباط کلامی (بیان مسائل، مشکلات و...)» صورت گیرد. زنی که  به محض رسیدن مرد به خانه به او می­گوید که طبق لیست خرید کند، مرد را جذب نکرده است و اول به سراغ ارتباط کلامی یعنی بیان کردن مسائل رفته است درحالی­که در فرمول ارتباط کلامی، ابتدا باید «جذابیت کلامی» وجود داشته باشد یعنی مانند مدل عرفی، احوالپرسی اولیه مانند: «چطوری؟ خوبی؟ هوا چطور بود؟ چکار کردی؟» صورت بگیرد. البته هر مردی قلق متفاوتی دارد و زن باید بداند که همسرش چه ارتباط کلامی را دوست دارد. یعنی طبق فرمول، زن ابتدا باید جذابیت کلامی داشته باشد که مرد را جذب کند و بعد وارد ارتباط کلامی شود. در بخش ارتباط کلامی می­گوییم «خوب سخن گفتن» صورت بگیرد یعنی زن اگر بخواهد که مسائل و مشکلات را بگوید باید آن­ها را زیبا بیان کند. 

توصیه شده برای شما

دیدگاه خود را بنویسید