فضائل و مناقب امیر المومنین علیه السلام

معرفت شناسی - فضائل و مناقب امیر المومنین علیه السلام

استاد محمد جعفر طبسی:

مقدمه :قبل از ورود به بحث به چند نکته اشاره می کنیم: 

1. فضایل حضرت 7 دو دسته اند، فضایل آن حضرت در دنیا و در عقبی. 2.احمد بن حنبل می گوید: فضایلی که برای علی 7 وارد شده برای هیچ یک از اصحاب پیامبر این قدر منقبت و فضیلت ثبت نشده. بعضی گفته اند که فضایل آن حضرت متجاوز از 300000 می باشد.3. معاویه( لعنه الله) و بنی امیه عموماً، سعی در کتمان فضایل حضرت کرده و حدود 40 سال او را بر سر منابر سب نمودند.4. دوستان حضرت از ترس فضایل آن حضرت را کتمان می کردند و دشمنان از روی حسد و کینه.

در این جا 12 روایت را از 12 منبع معتبر سنی که در مورد مناقب حضرت نوشته اند را ذکر می کنیم:. جناب نسائی( متوفی 303، اوایل قرن چهارم)او کتابی در مورد مناقب حضرت نوشته و انگیزه خود را این چنین بیان می کند: وارد شام شدم دیدم اکثر مردم از علی منحرف شده و او را سب می کنند که مسبب اصلی آن معاویه ( لعنه الله) است. شروع به نوشتن کتابی در مورد مناقب حضرت کردم. شخصی پرسید چرا در مورد معاویه نمی نویسی؟ گفتم چه بنویسم، چه مناقبی دارد که بنویسم؟آیا بنویسم پیامبر6 در باره او فرمودند: خدا شکم معاویه را سیر نکند. 2. تاریخ دمشق از کتب روایی اهل سنت در 80 جلد است که درجلد 45، 458 صفحه در باره فضایل و مناقب حضرت نوشته شده است.

روایات فضایل

 1. ابن حجر متوفی 474 در کتاب " السوائق المحرقه" ص 454 به نقل از خلیفه اول می گوید:"لا یجوز احد الصراط الا من کتب له علی الجواز".(این شخص در این کتاب به شیعه بسیار اهانت می کند)احدی روز قیامت جرات عبور از روی پل صراط را ندارد مگر نامه ای برای عبور از امیرالمومنین  7داشته باشد. 

 2.از امام رضا  7نقل می کند که: میان اهل جهنم و بهشت، علی جدایی می اندازد چون " قسیم الجنه و النار" است. 

 3. ابی طفیل می گوید: امیرالمومنین  7به من فرموند:" سلونی من کتاب الله". از من در رابطه با قرآن سوال کنید.هیچ آیه ای در قرآن نیست الا این که می دانم در شب نازل شده یا در روز، آیا در صحرا نازل شده یا در کوه، می دانم چه وقت بر قلب پیامبر نازل شده است.   

4. عایشه: پیامبر6  فرمودند: "علی زاک خیر البشر" علی بهترین انسان هاست و هر کس در این شک کند کافر است.     

5. ابی لیلای غفاری می گوید:خودم در رابطه با علی از پیامبر6  شنیدم که بعد از من فتنه بوجود می آید. اگر چنین روزی را دیدید بعد از من " فالزموا علی بن ابیطالب" به دنبال علی بن ابیطالب  7بروید که او شما را از فتنه نجات خواهد داد. بعد فرمودند: او اول کسی است که روز قیامت مرا خواهد دید. (اهل سنت نوشته اند که اول کسی که بعد از پیامبر6  وارد بهشت می شود علی ابن ابیطالب  7خواهد بود) و او با من است در آسمان و " هو الفاروق بین الحق و الباطل" ( و آنها این لقب حضرت را بر حاکم دوم گذاشتند !!!) و اوست صدیق ( و آنها این لقب حضرت را بر حاکم اول گذاشتند !!!).   

6. حضرت رسول6 رو به عمار فرمودند:" تقتلک فئه الباقیه ". (فئه باقیه معاویه لعنه الله است چون عمار در جنگ صفین به دست لشکریان او به شهادت رسید.)  عمار بدان بعد از من اگر تمام مردم به راهی می روند و علی بن ابیطالب  7به راه دیگر، تو به راه علی برو.   

7 . اهل سنت نوشته اند وقتی امیرالمومنین  7به شهادت رسید و معاویه لعنه الله باخبر شد شروع کرد به گریه کردن. علت را پرسیدند . گفت : "ویحکی انا ابکی لما فقد الناس من حلمه و علمه" بعد از مرگ علی مردم از دو چیز محروم شدند: علم و حلم علی.   

8. روزی امیرالمومنین  7با پیامبر6 در مدینه قدم می زدند به باغی رسیدند. ایشان فرمودند: یا رسول الله عجب باغ خوبی است. حضرت پاسخ دادند:" لَکَ فِی الْجَنَّةِ أَحْسَنُ‏ مِنْهَا". چند بار این مسئله تکرار شد تا این که پیامبر شروع کردند به گریستن. حضرت فرمودند: "یا رسول الله ما یبکیک". ایشان فرمودند: گریه ام برای آن کینه هایی است که الان در سینه ها حبس شده و بعد از مرگ من خود را به تو نشان می دهند. ایشان پرسیدند: آیا این ها در رابطه با دین من است؟ آیا دین من سالم می ماند؟ فرمودند: آری.    

9. انس بن مالک ( کینه عجیبی نسبت به امیرالمومنین  7داشت) : روزی نزد پیامبر نشسته بودم امیر المومنین7 به طرف پیامبر6 می آمدند. همین که چشم حضرت به وی افتاد فرمودند: "انا و هذا حجه علی امتی یوم القیمه". من و این آقا حجتیم بر اولین و آخرین. فخر رازی : "من استمسک فی دینی به علی بن ابیطالب فقد اهتدی". هر کس در دینش از علی پیروی کند هدایت می شود.   10

.روایت جابر. پیامبر به جابر فرمودند: ای جابر تو روزی فرزندی از نسل مرا درک خواهی کرد به نام باقر ، پس سلام مرا به او برسان. و او امام باقر  7را دیدار و سلام حضرت را به رساند.جابر می گوید: قال رسول الله: مکتوب علی باب الجنه: لا اله الا الله محمد رسول الله علی اخو رسول الله قبل ان یخلق السموات و الارض بالف عام.2000 سال قبل از خلقت آسمان ها و زمین. 

 11."قال رسول الله: لا یحتک الا مومن و لا یغرضک الا منافق". امکان ندارد مومن محب تو نباشد و منافق دوست تو.( کسانی که در جمل و صفین با حضرت جنگیدند آیا محب بودند یا مبغض. مبغض کافر است و ان المنافقین فی الدرک الاسفل من النار.)   

12. از عایشه : روزی به پدرم گفتم چرا این قدر به صورت علی7 نگاه می کنی. گفت: دخترم از پیامبر6  شنیدم که :" ان نظر الی وجه علی عباده". نگاه کردن به چهره علی عبادت است.

مظلومیت امیرالمومنین7: ایشان در نهج البلاغه می فرمایند: "صبرت و فی العین قذی و فی الحلق سجی". ابن ابی الحدید در ذیل این فرمایش می گوید: کسی به حضرت گفت به من ظلم شده. حضرت فرمودند: اگر به تو ظلم شده به من به اندازه تعداد ریگ های بیابان ظلم شده است. سعی کردند علی  7را از صحنه سیاست کنار بزنند چون ایشان را می شناختند و به عدل و عدالت و ایمانش واقف بودند.

توصیه شده برای شما

دیدگاه خود را بنویسید