آموزش دوره‌های معارف اخلاقی تربیتی

آموزش دوره‌های معارف اخلاقی تربیتی

 

مطابق آیات قرآن کریم هدف از بعثت انبیاء از جمله نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله را تزکیه نفس و #تربیت انسان‏ها و پرورش #اخلاق حسنه است. حتی شاید بتوان گفت تعلیم آیات نیز مقدمه‏ای برای رسیدن به این هدف است، چنانکه در آیه 2 سوره جمعه می‏فرماید: «هُوَ الَّذی بَعَثَ فِی الأُمِّیّینَ رَسولًا مِنهُم یَتلوا عَلَیهِم آیاتِهِ و َیُزَکّیهِم و َیُعَلِّمُهُمُ الکِتابَ وَالحِکمَةَ وَ إِن کانوا مِن قَبلُ لَفی ضَلالٍ مُبینٍ: او کسی است که در میان جمعیت درس نخوانده رسولی از خودشان برانگیخت که آیاتش را بر آنها می‌خواند و آنها را تزکیه می‌کند و به آنان کتاب (قرآن) و حکمت می‌آموزد هر چند پیش از آن در گمراهی آشکاری بودند!» 

حتی اهمیت مسأله تزکیه تا حدی است که قرآن در آیات 9 و 10 سوره شمس آن را ملاک رستگاری و شقاوت معرفی می‏کند: «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَکَّاهَا . وَ قَدْ خَابَ مَنْ دَسَّاهَا : آن که نفس خویش را تزکیه کند رستگار شده، و آن که آن را آلوده سازد مأیوس و ناامید گشته است!»

 در روایات نیز بر ضرورت تزکیه و اصلاح اخلاق تأکید شده، تا آنجا که در روایت نبوی آن را هدف بعثت ذکر کرده است: « إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الْأَخْلَاقِ. به راستی که من برای به کمال رساندن مکارم اخلاق مبعوث شده ام.» و در روایتی امیرالمؤمنین علیه السلام این امر را نه تنها لازمه سعادتمندی در حیات اخروی بلکه ضرورتی برای دنیای افراد می‏دانند: «لَوْ کُنّا لانَرْجُو جَنَّةً وَ لانَخْشى نارا وَ لاثَوابا وَ لاعِقابا لَکانَ ینْبَغى لَنا اَنْ نُطالِبَ بِمَکارِمِ الاَخْلاقِ فَاِنَّها مِمّا تَدُلُّ عَلَى سَبیلِ النَّجاحِ: اگر ما امید و ایمانی به بهشت و ترس و وحشتی از دوزخ، و انتظار ثواب و عقابی نمی داشتیم، شایسته بود به سراغ فضائل اخلاقی برویم، چرا که آنها راهنمای نجات و پیروزی و موفقیت هستند.» 

به همین منظور کلاس اخلاق به عنوان زیر مجموعه‏ رشته معارف اخلاقی - تربیتی است و برای مقطع سنی جوان (بالای 18 سال) تشکیل می‏شود.

در ابتدای هر فصل یکی از موضوعات اخلاقی اعلام و هر موضوع در یک فصل آموزشی، 12 تا 14 جلسه بر اساس آیات و روایات

بیان می‏گردد. 

تربیت فرزند

تربیت صحیح فرزندان و قرار دادن آنها در مسیر موفقیت‏های دنیوی و سعادت اخروی دغدغه همیشگی والدین است. برای رسیدن به فرایند درست در تربیت، باید ویژگی‏های دوره‏ها و مقاطع سنی فرزندان را در کودکی و نوجوانی شناخت و بر اساس آن رفتارها و عکس‏العمل‏های مناسب را در هر موقعیت به کار برد. 

دین اسلام مجموعه کاملی از آموزه‏های فردی و اجتماعی است که برای تمام نیازهای بشر پاسخ مناسب را ارائه نموده است. یکی از اصلی‏ترین این نیازها، دانستن راه‏های صحیح فرزندپروری است که در آیات و روایات به آن پرداخته شده است. مرکز قرآن و حدیث برای آشنایی با این راهکارها و همچنین نکات ارائه شده توسط روانشناسان و کمک به والدین در جهت تربیت صحیح فرزندان و داشتن جامعه سالم، دوره‏های تربیت فرزند را به عنوان زیر مجموعه‏ رشته معارف اخلاقی - تربیتی برای مقطع سنی جوان (بالای 18 سال) برگزار می‏کند.

این آموزش‏ها در دو دوره تربیت کودک و نوجوان به صورت یک جلسه در هفته و در یک فصل آموزشی 12 تا 14 جلسه برگزار می‏شود.

محتوای آموزشی دوره آشنایی با ویژگی‏های شخصیتی و مسائل تربیت فرزند در دوره کودکی و نوجوانی بر اساس آیات، روایات و نظرات روانشناسی است.

دوره‏ها مستقل از هم هستند و پیشنیاز ندارند. حداقل نمره قبولی آنها برای دریافت گواهینامه 15 است.

آیین همسرداری

برای داشتن یک جامعه ایمن و سالم، اولین قدم داشتن خانواده‏های امن و آرام است. پروردگار حکیم با عنایت به این امر، اصل خلقت همسران را بر اساس آرامش بخشی و مودت و محبت به یکدیگر قرار داده است. چنانکه در آیه 21 سوره روم می‏فرماید: «و من ءایته أن خلق لکم من أنفسکم أزواجا لتسکنوا الیها و جعل بینکم مودة و رحمة: از نشانه‏های پروردگار این است که از خود شما برایتان همسرانی آفرید که در نزد آن‏ها آرامش یابید و بین شما مودت و رحمت قرار داد.» 

اما حفظ و ادامه این آرامش و امنیت نیاز به تلاش خود زوجین و رفتار مناسب ایشان دارد. در همین راستا نیز آیات و روایات بهترین راهنما هستند و الگوی صحیح رفتاری را ارائه می‏نمایند. همچنین آشنایی با نظرات کارشناسان روانشناس کمک خوبی در این جهت خواهد بود. برای آموزش این راهکارها دوره آیین همسرداری به عنوان زیر مجموعه‏ رشته معارف اخلاقی - تربیتی برای مقطع سنی جوان (بالای 18 سال) تشکیل می‏گردد.

در قالب کلاس‏های دو جلسه در هفته و در یک فصل آموزشی برگزار می‏شود.

محتوای آموزشی دوره خودشناسی و آشنایی با مسائل رفتاری در مقابل همسر و در برخورد با مشکلات زندگی بر مبنای آیات، روایات و نظرات روانشناسی است.

دوره پیشنیاز ندارد و حداقل نمره قبولی آن برای صدور گواهینامه 15 است.

ثبت نام دوره‌ها

توصیه شده برای شما

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

۲
۵
۰ ٪
۴
۰ ٪
۳
۰ ٪
۲
۰ ٪
۱
۰ ٪
سمیه پهلوانی نیا
سمیه پهلوانی نیا
۱۴۰۱-۰۳-۲۱ ۰۸:۱۳

خیلی برا مادرای خانه دار .مادرای فرزند کوچیک این کلاسها مفیده ومیتونن درکنار نقش مهم مادری از این کلاسابهره مند بشن

ماندانا شیخی
ماندانا شیخی
۱۴۰۰-۱۱-۱۱ ۰۸:۳۰

عالی