آموزش دوره های تجوید قرآن کریم

آموزش دوره های تجوید قرآن کریم

تجوید سطح یک

تلاوت قرآن با لحن و لهجه عربی از جمله مواردی است که روایات معصومین علیهم السلام ما را به آن امر می‏کنند. بنابراین دوره تجوید، به منظور آشنایی فراگیران با ادای صحیح حروف عربی، صفات و احکام آن‌ها، کسب مهارت و رعایت قواعد #تجوید در نماز، آشنایی اجمالی فراگیران با احکام وقف و ابتدا و کسب مهارت در تجوید عملی و قرائت زیبای قرآن با لحن و لهجه عربی و در نتیجه ایجاد علاقه به یادگیری بیشتر و انس مستمر با کلام الله مجید،در سه مقطع کودک (دوره ابتدایی)، نوجوان (دوره متوسطه) و جوان (18 تا 45 سال) برگزار می‏شود. 

منبع آموزشی مقطع کودک کتاب دو جلدی درسنامه زیباخوانی قرآن تألیف استاد حمیدرضا احمدپور چاپ انتشارات زائر و مدت زمان دوره 35 تا 40 جلسه و یک تا 3 فصل آموزشی است. تعداد جلسات کلاس‏ها بسته به فصل آموزشی یک تا سه جلسه در هفته برنامه‏ریزی می‏شود.

در مقطع نوجوان آموزش بر اساس کتاب تحسین التلاوه تألیف استاد علی قاسمی، انتشارات جامعه القرآن در 35 تا 40 جلسه و یک تا سه فصل آموزشی انجام می‏شود. تعداد جلسات کلاس‏ها بسته به فصل آموزشی یک تا سه جلسه در هفته است.

آموزش در مقطع جوان با محوریت کتاب تحسین التلاوه تألیف استاد علی قاسمی، انتشارات زائر و در 35 تا 40 جلسه و یک فصل آموزشی می‏باشد. تعداد جلسات کلاس‏ها یک جلسه در هفته برنامه‏ریزی می‏شود.

پیشنیاز این درس تسلط بر صحت قرائت و روان‏خوانی است و نمره قبولی آن برای دریافت گواهینامه حداقل 15 است.

کارگاه تجوید سطح یک

در همه مقاطع سنی (دوره ابتدایی)، نوجوان (دوره متوسطه) و جوان (18 تا 45 سال) برای افرادی که در دوره آموزشی صحت قرائت به مهارت لازم در قرائت قرآن در حد تجوید سطح یک دست پیدا نمی‎‏کنند یک دوره کارگاه به مدت 25 جلسه در یک فصل آموزشی برگزار می‏شود. در این دوره که پیشنیاز آن گذراندن دوره تجوید سطح یک است، افراد با تعیین سطح قرائت توسط استاد و تأیید ایشان، مجاز به ثبت نام می‏باشند.

در این دوره، با تلاوت اجزاء تعیین شده در آیین‏نامه از روی قرآن و تمرین و تکرار بیشتر در حضور استاد، مهارت کافی در قرائت زیبای قرآن با لحن و لهجه عربی و رعایت قواعد تجوید، حاصل می‏شود. نمره قبولی آزمون پایان دوره حداقل 15 است.

تجوید سطح دو

این دوره در دو مقطع نوجوان (دوره متوسطه) و جوان (18 تا 45 سال) به منظور یادگیری تخصصی‏تر قواعد و نکات تجویدی و اجرای کامل‏تر آن‏ها در هنگام قرائت، برگزار می‏شود. این دوره شرط ورود به دوره‏های تربیت مربی است. بنابراین افرادی که علاقه‏مند به تدریس در رشته‏های قرآنی هستند لازم است این دوره را با موفقیت بگذرانند.

در مقطع نوجوان آموزش بر اساس کتاب قرائت قرآن دو تألیف استاد علی قاسمی، انتشارات حوزه علمیه در 50 جلسه و دو فصل آموزشی انجام می‏شود. تعداد جلسات 2 جلسه در هفته است.

آموزش در مقطع جوان با محوریت کتاب قرائت قرآن دو تألیف استاد علی قاسمی، انتشارات حوزه علمیه و در 50 جلسه و دو فصل آموزشی انجام می‏شود. تعداد جلسات 2 جلسه در هفته است.

پیشنیاز این درس تسلط بر تجوید سطح یک و کسب حداقل نمره 17 در قرائت عملی سطح یک و نمره قبولی آن برای دریافت گواهینامه حداقل 15 است.

کارگاه تجوید سطح دو

در هر دو مقطع سنی #نوجوان (دوره متوسطه) و جوان (18 تا 45 سال) برای افرادی که در دوره آموزشی تجوید سطح دو به مهارت لازم دست پیدا نمی‎‏کنند یک دوره کارگاه به مدت 25 جلسه در یک فصل آموزشی برگزار می‏شود. در این دوره که پیشنیاز آن گذراندن دوره تجوید سطح دو است، افراد با تعیین سطح قرائت توسط استاد و تأیید ایشان، مجاز به ثبت نام می‏باشند.

در این دوره، با تلاوت اجزاء تعیین شده در آیین‏نامه از روی قرآن و تمرین و تکرار بیشتر در حضور استاد، مهارت کافی در قرائت زیبای قرآن با لحن و لهجه عربی و رعایت ظریف و دقیق قواعد تجوید در سطح تجوید 2، حاصل می‏شود. 

نمره قبولی آزمون پایان دوره حداقل 15 است.

ثبت نام دوره‌ها

توصیه شده برای شما

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

۵
۳
۵
۳۳ ٪
۴
۰ ٪
۳
۰ ٪
۲
۰ ٪
۱
۰ ٪
فرواقمر
فرواقمر
۱۴۰۱-۰۳-۰۲ ۱۳:۳۵

خیلی خوشحال هستیم درباره این برنامه الحمدالله

علی رضائی اقبال
علی رضائی اقبال
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۲۳:۰۱

آموزش تجوید . و 55 ساله هستم.

علی رضائی اقبال
علی
۱۴۰۰-۱۰-۲۶ ۱۳:۲۳

سلام برای شرکت در کلاس‌های آموزشی به آدرس qhkarimeh.ir مراجعه کنید