آیات غدیر

آیات غدیر

استاد محمد جعفر طبسی:

ظاهرا 4 آیه در رابطه با غدیر است: 

  1. یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکافِرینَ (مائدة /67 )
  2. الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذینَ کَفَرُوا مِنْ دینِکُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِ (مائده/3)
  3. الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی‏ وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً (مائده/3)
  4. سَأَلَ سائِلٌ بِعَذابٍ واقِعٍ ( معارج/1)

آیه یک سوره معارج بعد از غدیر نازل شد. مردی نزد پیامبر6  آمد که گفتی نماز بخوانیم روزه بگیریم. گرفتیم.همین کم بود که بگویی پسر عمویت جانشین من است. اگر راست می گویی سنگی از آسمان بیاید و توی سر من بخورد و همینطور هم شد و او به درک واصل شد. سه آیه قبلی( طبق روایات متعدد اهل سنت) مختص روز غدیر هستند.

در مورد آیه 67 مائده به چند محور اشاره می کنم:  

محور اول: بعضی مفسران تصریح می کنند تعبیرات قرآن به پیامبر اکرم 6  دو گونه است: گاهی جنبه شخصی دارد مثل یا ایها المزمل، یا ایها المدثر. و گاهی جنبه عمومی دارد مثل این  آیه .

 محور و نکته دوم: خود کلمه بلّغ است نه ابلغ. در بلغ تکرار نهفته است که در ابلغ وجود ندارد.

محور سوم :از طرف دیگر خداوند نفرمود: این یا انصب. شما وظیفه ات ابلاغ است نه تعیین و نصب. تعیین و نصب کار خداست.( شیعه در بحث امامت با تمسک به این آیه می گوید تعیین امام با مردم و پیامبر نیست بلکه با خداست. شورای سقیفه نیز رد می شود. به چه مجوزی  شورا گرفتید و تعیین خلیفه کردید؟)

محور سوم: " بلغ ما انزل الیک  " چه چیزی را بلاغ کن؟ نماز ، روزه، جهاد،حج، زکات، خمس و احکام آن قبلاً بیان شده بود چه چیزی بود که هم سنگ رسالت بود و اگر بیان نمی شد زحمات 23 ساله حضرت از بین می رفت؟سالها حضرت زحمت کشیده و مردم را از جاهلیت به اسلام آورد و به گردن مردم حق دارد، حقی که خدا تعیین می کند. گفتند ابلغ یک سری احکام بوده ولی نگفتند کدام احکام. کلی گویی کردند. در تمام خطبه حضرت نفرمودند که ای مردم روزه بگیرید و نماز بخوانید.آیا قضیه خلافت منهای احکام است. می گویند خلافت یک مسئله سیاسی است. جواب: چه اشکالی دارد اسلام عین سیاست است. آیا ابلاغ چیزی جز ادامه رسالت و استمرار رسالت است؟ ابن عساکر شافعی( قرن ششم) می گوید: پیامبر اکرم 6  در خطبه غدیر به یکی از نکات خیلی توجه داشتند و آن عترت و کتاب خدا بود. سه مرتبه برای تاکید فرمودند: " أُذَکِّرُکُمُ‏ اللَّهَ فِی أَهْلِ بَیْتِی‏". پس تاکید ایشان بر مسئله عترت است.آیا امیر المومنین 7 از عترت نیست؟ به اعتراف 5/99 درصد اهل سنت، آیه " فَمَنْ حَاجَّکَ فیهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَکُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَکُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْکاذِبینَ." (آل عمران/55).یک فرد فاطمه 3 و حسنین(ع) و فرد اکملش امیر المومنین  7است  . آنچه در غدیر اتفاق افتاد مستند ولایت و خلافت بلا فصل امیرالمومنین 7 بود.

اشکال: مگر در یوم الدار مسئله خلافت بیان نشد؟ چرا ولی ایشان در جمع محدود خویشاوندان  خویش ، حدود 40 نفر، مسئله جانشینی و خلافت را مطرح کردند.جایی که می شد قضیه را محضری کنند سال آخر و در جریان حج بود. قاضی عبدالجبار، یکی از علمای اهل سنت (800 سال قبل) می گوید: واقعه غدیر بعد از رحلت پیامبر اتفاق افتاده است!!!

جواب :حضرت در ساعات آخر عمر، تقاضای قلم و دوات کرده که چیزی بنویسم که بعد از من گمراه نشوید.بخاری در این مورد می گوید: خلیفه دوم اجازه نداد آنچه در ذهن مبارک پیامبر بود مکتوب شود و بعد به حضرت اهانت کرد در حالی که : " وَ ما یَنْطِقُ عَنِ الْهَوى‏ *إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْیٌ یُوحى‏ " ( نجم/ 4-3) 

مبارزات زیادی با غدیر شده است غدیر به همان اندازه که رویش داشته ریزش ( بزرگان صحابه)نیز داشته است. خطر منافقین داخلی که هنوز با پیامبر6  دشمن بودند از خطرات مهمی بود که در اواخر عمر آن حضرت را تهدید می کرد.البته مشکل آنها با امیر المومنین 7 است. قدرت و هوای نفس آنها دست به دست هم داده و سقیفه بنی ساعده را تشکیل دادند. ذهبی به نقل از غزالی می گوید که هوای نفس بر خلیفه دوم غلبه پیدا کرد و این موضع منفی را بعد از غدیر گرفت.

" و ان لم تفعل" تهدیدی از این بالاتر در همه قرآن نسبت به پیامبر نیست." فما بلغت رسالته" علامه مجلسی: روایت نقل می کند که در آن هوای بسیار گرم که پیامبر 120000نفر را جمع کرده بود اگر کسی یک یک قطعه گوشتی را در آن صحرا می انداخت از شدت گرما گوشت پخته می شد.

اشکال :ابن اسحاق ( تاریخ دان معروف)در " السیره النبویه" مطرح می کند که قضیه غدیر ربطی به خلافت علی ندارد. علی 7 در روز غدیر در یمن بود. جواب: ایشان به امر پیامبر قبل از غدیر به یمن رفتند ولی به موقع حج به مکه بازگشتند. ابن حزم می گوید اصلا " من کنت مولاه...." دروغ است.ذهبی می گوید بدون تردید این حدیث از متواترات است. البته هدف کم رنگ کردن واقعه غدیر است.

اشکال: چرا بعضی ها در مورد غدیر کم لطفی کردند؟ جواب :زید بن ارقم، ابوهریره، جریره بن عبدلله بجلی و بسیاری از بزرگان اهل سنت از راویان غدیر بوده و سنی هستند.

اشکال: آیه تطهیر شامل همه زنان پیامبر می باشد. جواب:إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا" ( احزاب/ 23) در روایات اهل سنت نیز داریم که اُمه‌سلمه می‌گوید: بعد از آمدن آیه تطهیر، رسول خدا عبای خود را بر سر حضرت علی و همسر او و حسنین انداختند و بعد گفتند: بار الها! اینها آل محمدند. من گوشه عبا را بالا زدم که وارد شوم و حضرت آن را از دست من کشیدند گفتم: آیا من از اهل بیت نیستم؟ گفتند: خیر ولی تو بر خیر هستی

 اشکال: چرا نام امیر المومنین 7 در قرآن نیست؟ جواب: آیا تعداد رکعات نماز و یا تعداد طواف در قرآن هست؟ علامه حلی می فرمایند: همه چیز در قرآن هست ولی سنت پیامبر هست یا خیر. این شعارحسبنا کتاب الله، مغالطه ای بیش نیست. مگر کتاب خدا مفسر و مبین نمی خواهد که آن هم پیامبر اکرم 6  است.مگر خلیفه بودن ابوبکر در قرآن هست؟پس پیامبر اکرم 6  چه نقشی دارند؟ اگر همه چیز در قرآن است پس باید تمام احادیث معتبر را کنار کذاشت.

توصیه شده برای شما

دیدگاه خود را بنویسید