آموزش دوره‌های معارف قرآن کریم

آموزش دوره‌های معارف قرآن کریم

 

افرادی که عربی نمی‏دانند برای فهم معارف آیات #قرآن و دعاهای رسیده از ائمه علیهم السلام و در نتیجه انس با این کلمات گهربار و عمل به فرمایشات انسان‏ساز آنها نیازمند فراگرفتن مفاهیم و معانی کلمات است. چنانکه مقام معظم رهبری می‏فرمایند: فهمیدن مفاهیم قرآن، فهمیدن ترجمه کلمه به کلمه قرآن، برای کسانی که به زبان عربی آشنایی ندارند لازم است.

در همین راستا آموزش ترجمه و مفاهیم در سه دوره ترجمه و مفاهیم مقدماتی قرآن کریم، ترجمه و مفاهیم ادعیه و زیارت‏نامه‏ها (قرآن صاعد) و ترجمه و مفاهیم تکمیلی قرآن کریم (مصحف) به عنوان زیرمجموعه رشته معارف قرآنی برای مقاطع سنی نوجوان (متوسطه دوره دوم) و جوان (18 تا 45 سال) برگزار می‏شود. شیوه آموزشی در این دوره‏ها بر اساس آموزش معانی کلمات، به ویژه لغات پرکاربرد است.

ترجمه و مفاهیم مقدماتی قرآن کریم

منبع آموزشی دوره کتاب سه جلدی ترجمه و مفاهیم قرآن کریم تألیف اساتید علامی، محدث و صفار هرندی از مؤسسه نور مبین است. در طول دوره فراگیران با ترجمه بیش از 766 کلمه پرکاربرد که معادل 86 در صد از کلمات و لغات قرآن است، آشنا می‏شوند. در نتیجه به توانایی ترجمه ترکیب‎‏های قرآنی به شیوه کلمه به کلمه، مهارت در ترجمه آیات ساده قرآنی و فهم پیام بسیاری از آیات دست می‏یابند.

مدت زمان دوره 55 جلسه و دو فصل آموزشی است و در هر هفته دو جلسه کلاس برگزار می‏گردد.

شرط ورود به دوره، داشتن حداقل مدرک تحصیلی سیکل یا اتمام دوره متوسطه اول و نمره قبولی آن برای دریافت گواهینامه حداقل 15 است.

ترجمه و مفاهیم ادعیه و زیارت‏نامه‏‌ها (قرآن صاعد)

در این دوره که پیشنیاز آن گذراندن دوره ترجمه و مفاهیم مقدماتی قرآن است، افراد در طی 42 جلسه، سه روز در هفته و یک فصل آموزشی با ترجمه تعقیبات نمازهای یومیه، تعقیبات در ماه رجب و رمضان، صلوات ظهر ماه شعبان، اذن دخول حرم‏های شریف، زیارت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و حضرت زهرا سلام الله علیها ، زیارت وارث، زیارت عاشورا، زیارت امین الله، دعای توسل، دعای شب‏های جمعه و قنوت نماز عید، دعای حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه ، دعای فرج و دعای سلامتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه ، دعای سحر، اعمال شب‏های قدر و دهه آخر رمضان، دعای کمیل و دعای امیرالمؤمنین در مسجد کوفه آشنا می‏شوند.

محتوای آموزشی دوره، کتاب دو جلدی قرآن صاعد تألیف اساتید علامی، محدث و صفار هرندی از مؤسسه نور مبین است.

نمره قبولی دوره برای دریافت گواهینامه حداقل 15 می‏باشد.

ترجمه و مفاهیم تکمیلی قرآن کریم 

منبع آموزشی دوره کتاب قرآن کریم ویژه آموزش ترجمه و مفاهیم و زبان و معارف قرآن تألیف اساتید علامی، محدث و صفار هرندی از مؤسسه نور مبین است.

کلاس‏ها سه جلسه در هفته برگزار می‏گردد. فراگیران در طی 9 فصل آموزشی با ترجمه لغات بیشتری از قرآن آشنا می‏شوند و یک بار ترجمه کل قرآن را به صورت لغوی فرا می‏گیرند. قبولی در هر فصل آموزشی شرط ورود به فصل بعدی است.

هم نیاز این درس ترجمه و مفاهیم ادعیه و زیارت‏نامه‏هاست که یک جلسه در هفته به این درس و دوجلسه به درس ترجمه مفاهیم تکمیلی قرآن اختصاص خواهد داشت . در پایان هر 10 جزء گواهینامه صادر می‏شود و نمره قبولی برای دریافت آن حداقل 15 است.

تدبر در قرآن

در آیات قرآن و روایات معصومین علیهم السلام مکرر بر تدبر در قرآن کریم تأکید شده است در آیه 29 سوره ص می‏فرماید: «کِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ إِلَیْکَ مُبَارَکٌ لِّیَدَّبَّرُواْ آیَاتِهِ وَلِیَتَذَکَّرَ أُوْلُواْ الْأَلْبَابِ‏ : (این) کتاب مبارکى است که به سوى تو فرو فرستادیم تا در آیات آن تدبّر کنند و خردمندان پند گیرند.» بر همین اساس دوره تدبر در قرآن کریم به عنوان یکی از زیرمجموعه‏های رشته معارف قرآنی برای گروه سنی جوان (بالای 18 سال) برگزار می‏گردد. 

در این دوره که به صورت دو تا سه جلسه در هفته و در .... فصل آموزشی برگزار می‌‏شود فراگیران با مفاهیم حزب مفصل قرآن به صورت تدبری یعنی درک پیوسته آیات برای دستیابی به فهم منسجم سوره آشنا می‏گردند.

سوره‏‌های قرآن واژه‏ها و جملات جدا از هم و پراکنده نیست؛ بلکه هر سوره یک مجموعه به هم پیوسته و منسجم است که کلمات و جملات آن به گونه‏ای تدبیر شده که معانی و اهداف خود را به انسان بفهماند. در این دوره فراگیران با شناخت سیاق آیات هر سوره به سیر هدایتی و مباحث هدفمند آن دست می‏یابند.

منبع آموزشی دوره کتاب 6 جلدی تدبر در قرآن کریم تألیف گروه تحقیقاتی تدبر در کلام وحی از مؤسسه تدبر در کلام وحی است.

از آنجا که فصل‏های آموزشی دوره مستقل از هم هستند و پیشنیاز محسوب نمی‏شوند الحاق فراگیر در هر فصل به کلاس ممکن است.

شرط ورود به دوره داشتن مدرک تحصیلی حداقل دیپلم و نمره قبولی برای دریافت گواهینامه حداقل 15 است.

تفسیر 

یکی از مهمترین و اثرگذارترین عوامل انس با قرآن که زمینه‎ساز عمل به آموزه‏های انسان‏ساز آن است، آشنایی با معارف و مفاهیم قرآن می‏باشد. تفسیر آیات کلام الله وحی این امکان را برای فراگیران فراهم می‏کند که با شأن نزول، معانی و مقاصد آیات و سوره‏ها به صورت نسبی آشنا شوند و حلاوت معارف آنها را بیشتر درک کنند و در زندگی به کار گیرند. به همین منظور دوره‏های تفسیر مرکز قرآن و حدیث به چهار صورت ترتیبی بلند مدت و کوتاه مدت، تفسیر تنزیلی، تفسیر موضوعی و تفسیر سوره‏های منتخب برای گروه سنی جوان (بالای 18 سال) به عنوان زیر مجموعه رشته معارف قرآنی برگزار می‏شود. 

تفسیر ترتیبی

تفسیر آیات به ترتیب اجزاء، از جزء یک تا سی بیان می‏شود.

در دوره بلند مدت هر 5 جزء در 3 فصل آموزشی ارائه می‏گردد و در مجموع 18 فصل آموزشی به طول می‏انجامد.

در دوره میان مدت هر 10 جزء در 3 فصل آموزشی ارائه می‏گردد و مجموع دوره 9 فصل آموزشی است.  

از آنجا که فصل‏های آموزشی دوره مستقل از هم هستند و پیشنیاز محسوب نمی‏شوند الحاق فراگیر در هر فصل، به کلاس ممکن است.

دوره پیشنیاز ندارد و کلاس‏ها دو تا سه جلسه در هفته برگزار می‏شود. در پایان هر 10 جزء گواهینامه صادر می‏شود و حداقل نمره قبولی آن 15 است.

تفسیر تنزیلی

تفسیر آیات به ترتیب نزول سوره‏ها در طی 15 فصل آموزشی ارائه و کلاس‏ها دو تا سه جلسه در هفته برگزار می‏شود.

از آنجا که فصل‏های آموزشی دوره مستقل از هم هستند و پیشنیاز محسوب نمی‏‌شوند الحاق فراگیر در هر فصل، به کلاس ممکن است.

دوره پیشنیاز ندارد. در پایان هر 3 فصل آموزشی گواهینامه صادر می‏شود و حداقل نمره قبولی آن 15 است.

تفسیر موضوعی

موضوع مورد نظر در ابتدای فصل اعلام و هر موضوع در یک فصل آموزشی، 12 تا 14 جلسه بیان می‏‌گردد. 

کلاس‏ها یک روز در هفته تشکیل می‏شود و پیشنیاز ندارد.

حداقل نمره قبولی برای صدور گواهینامه دوره 15 است.

تفسیر سوره‏های منتخب

تفسیر سوره‏‌های ....... در طی 4 فصل آموزشی با کلاس‏های یک تا دو روز در هفته ارائه می‏شود.

فصل‏‌های آموزشی دوره مستقل از هم هستند و پیشنیاز محسوب نمی‏‌شوند بنابراین الحاق فراگیر در هر فصل به کلاس ممکن است.

دوره پیشنیاز ندارد و نمره قبولی آن برای دریافت گواهینامه حداقل 15 است.

ثبت نام دوره‌ها

توصیه شده برای شما

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

۲
۵
۰ ٪
۴
۰ ٪
۳
۰ ٪
۲
۰ ٪
۱
۰ ٪
فرنگیس صباحی
فرنگیس صباحی
۱۴۰۱-۰۶-۲۰ ۰۰:۵۵

باتشکر از شما برای‌برگزاری این دوره ها

فرنگیس صباحی
علی
۱۴۰۱-۰۶-۲۰ ۱۴:۱۳

خواهش می کنم، انشاالله موفق باشید.