آموزش دوره‌های صحت قرائت قرآن کریم

آموزش دوره‌های صحت قرائت قرآن کریم

اولین وظیفه هر مسلمان در برابر قرآن کریم این است که بتواند آیات این کتاب آسمانی را به صورت صحیح و روان بخواند. بر همین اساس دوره صحت #قرائت برای چهار مقطع نونهال(6 تا 8 سال) کودک (دوره ابتدایی)، نوجوان (دوره متوسطه) و جوان (18 تا 45 سال) برگزار می‏شود. 

فراگیران در این دوره، با قواعد درست خوانی قرآن کریم آشنا می‏شوند و به مهارت عملی در صحیح و روان‌خوانی قرآن کریم دست می‏یابند. در نتیجه زمینه یادگیری سطوح بالاتر و انس، فهم و عمل به آیات انسان‏ساز قرآن کریم برای ایشان فراهم می‏گردد. 

منبع آموزشی مقطع نونهال در مقطع اول سنی (6 تا 7سال)، کتاب الفبای مهربانی تالیف استاد علی قاسمی است که در دو فصل آموزشی 50 جلسه ای ارائه می گردد و در مقطع دوم سنی ( 7 تا8 سال)، نیزکتاب درست خوانی و زیباخوانی قرآن، تألیف استاد علی قاسمی در دو جلد، که در دو فصل آموزشی بین 50 تا60 جلسه برگزار می گردد. ناشرکتابهای این مقطع، موسسه نورالثقلین - نشر آیه می باشد. 

در مقطع کودک کتاب دو جلدی درست‏خوانی و زیباخوانی تألیف استاد علی قاسمی چاپ مؤسسه نورالثقلین و مدت زمان دوره 50 تا 60 جلسه و 2 فصل آموزشی است. تعداد جلسات کلاس‏ها 2 جلسه در هفته است.

در مقطع نوجوان آموزش بر اساس کتاب روخوانی و روان‏خوانی تألیف استاد علی قاسمی، انتشارات جامعه القرآن در 35 تا 40 جلسه و یک تا 2 فصل آموزشی انجام می‏شود. تعداد جلسات کلاس‏ها 2 جلسه در هفته است.

آموزش در مقطع جوان با محوریت کتاب قرائت 1 تألیف استاد علی قاسمی، انتشارات زائر و در 35 تا 40 جلسه و یک فصل آموزشی می‏باشد. تعداد جلسات کلاس‏ها 2 تا 3جلسه در هفته برنامه‏ریزی می‏شود.

در همه مقاطع حدود 20 جلسه از دوره به تکرار و تمرین عملی اجزاء تعیین شده در آیین‏نامه از روی مصحف شریف پرداخته می‏شود. این درس پیشنیاز ندارد و نمره قبولی آن برای دریافت گواهینامه حداقل 16 است.

کارگاه صحت قرائت

در همه مقاطع سنی(نونهالان)، (دوره ابتدایی)، نوجوان (دوره متوسطه) و جوان (18 تا 45 سال) برای افرادی که در دوره آموزشی صحت قرائت به مهارت لازم در روان‏خوانی دست پیدا نمی‎‏کنند یک دوره کارگاه صحت قرائت به مدت 25 جلسه در یک فصل آموزشی برگزار می‏شود. در این دوره که پیشنیاز آن گذراندن دوره صحت قرائت است، افراد با تعیین سطح قرائت توسط استاد و تأیید ایشان، مجاز به ثبت نام می‏باشند.

در این دوره، با تلاوت اجزاء تعیین شده در آیین‏نامه از روی قرآن و تمرین و تکرار بیشتر در حضور استاد، مهارت کافی در قرائت صحیح و روان، حاصل می‏شود. 

نمره قبولی آزمون پایان دوره حداقل 16 است.

ثبت نام دوره‌ها

توصیه شده برای شما

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

۱
۵
۰ ٪
۴
۰ ٪
۳
۰ ٪
۲
۰ ٪
۱
۰ ٪
زینب  گودرزی مهر
زینب گودرزی مهر
۱۴۰۱-۰۳-۲۳ ۱۱:۳۹

عالی بود اجرتون با صاحب قران زحمت می کشید در راه فهماندن ودرست خواندن کتاب الهی